20 sierpnia 2018

Pałac Sieniawa - Sieniawa (woj. podkarpacki, pow. przeworski, gm. Sieniawa)

(ul. Tadeusza Kościuszki 32)

wybudowany został na początku XVIII w. przez Adama Mikołaja Sieniawskiego. W latach 1664-80 rozpoczęto urządzanie rezydencji w charakterze obronny. Początkiem XVIII w. założono park, a w latach 1718-20 wybudowano pomarańczarnię, która przebudowano w 1726 i nazwano pałacem letnim.
Obecny wygląd pałac uzyskał po przebudowie dokonanej przez Czartoryskich w latach 1881-83. W czasie I wojny światowej pałac został bardzo zniszczony w wyniku działań wojennych.
W latach 30.-tych książę August Czartoryski podjął próbę odnowienia wnętrz. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował jego plany. Książę zmarł w 1946 r. i był ostatnim właścicielem dóbr sieniawskich.  Po wojnie obiekt znowu niszczał. W latach 80.-tych XX w. Skarb Państwa próbował renowacji zespołu pałacowego.
W latach 80.-tych XX w. Skarb Państwa próbował renowacji zespołu pałacowego. Jednak dopiero w latach 1998-2000 Agencja Nieruchomości Rolnych dokonała odbudowy pałacu.


W parku można zobaczyć Kamień Szczęścia z wyrytym napisem: Na pamiątkę dni szczęśliwych w Sieniawie. Pałac odwiedzali: Juliusz Ursyn Niemcewicz, Car Aleksander I Romanow, Juliusz Kossak czy gen. Tadeusz Kościuszko.

W skład zespołu parkowo-pałacowego wchodzą: Pałac Główny, Pałac Letni, Pawilon Myśliwski, Spichlerz, Domek Ogrodnika i Restauracja Oficyna.

Obecnie znajduje się w nim kompleks Hotelowo-Restauracyjny.

Niestety zwierzaki nie są mile widziane w parku, nawet na smyczy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.