04 września 2015

Kościół pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej - Modlnica (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Wielka Wieś)

(ul. św. Wojciecha 83)

Pierwszy drewniany kościół zbudowano już w 1. poł. XII w. Nowy kościół na planie krzyża z krótkimi transeptowymi ramionami powstał na tym samym miejscu w 1553 r. Dwa lata później został konsekrowany, a w 1562 r. został ozdobiony wewnątrz polichromią przedstawiającą genealogię Jezusa Chrystusa wg Ewangelii św. Mateusza oraz sceny z Jego życia i męki zwieńczone sceną Sądu Ostatecznego.
Ok. 1905 r. wnętrze zostało pokryte nową polichromią w stylu Młodej Polski wykonaną przez Włodzimierza Tetmajera. W 1956 r. podczas prac konserwatorskich odkryto XVI-wieczne malowidła.
Główny ołtarz został wybudowany w stylu barokowym w 1723 r. W jego głównej części znajduje się obraz Matki Boskiej Modlnickiej. Malowidło pochodzi z lat 1440-1460, chociaż później było przemalowywane. Srebrna sukienka pochodzi z 1750 r., a włościan z pobliskich Szyć przeznaczył na nią 600 talarów. W 1885 r. obraz został koronowany złoconymi koronami. W ołtarzu głównym znajduje się również tabernakulum w formie rotundy z czterema kolumnami. Po lewej stronie znajduje się barokowa ambona, z prawej XVI-wieczna chrzcielnica.
Na lewej stronie ulokowane są dwa ołtarze: z obrazem Jezusa (z XVII w.) oraz barokowy z obrazem św. Wojciecha (z XVIII w.).
Pomiędzy nimi jest wejście do kaplicy św. Anny. Dobudowana została w 1622 r. jako kaplica grobowa z fundacji Stanisława Kucharskiego. Ołtarz poświęcony był patronce. W 1840 r. zastąpiono go rzeźbioną sceną Ukrzyżowania: figurami Jezusa i Matki Bożej (przeniesione z kościoła św. Katarzyny z Krakowa) i św. Jana. W sklepieniu żebrowym znajduje się polichromia przedstawiająca czterech Ewangelistów oraz przemienienia na Górze Tabor.

Przy wejściu na teren kościoła
usytuowana jest drewniana dzwonnica z lat 1544-46, nakryta dachem namiotowym z latarnią. Nie jest już używana wg swojego przeznaczenia, ale dzwony z lat 1501 i 1542, ufundowane przez Mikołaja Salomona przetrwały do dziś i przeniesione są do dzwonnicy z drugiej strony kościoła.

Kościółek znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.