11 września 2015

Park zamkowy - Pszczyna (woj. śląskie, pow. pszczyński, gm. Pszczyna)


Park Pszczyński dzieli się na trzy części: Zamkowy, Dworcowy oraz Zwierzyniec.

Park zamkowy stanowi integralną część parku z rezydencją książęcą. Rozpościera się na obszarze 48 ha. Dziś odkrywaliśmy takie części parku zamkowego, jak: Lodownię oraz cmentarz Anhaltów.

Lodownia powstała w końcu XIX w. na rzucie ośmioboku, jako romantyczny element architektury ogrodowej w stylu neoromańskim.

Pierwotnie posiadała na szczycie taras dla orkiestry pałacowej, na który prowadziły zewnętrzne metalowe, spiralne schody. We wnętrzu przechowywano przez cały rok lód wycinany ze stawów.

Cmentarz Anhaltów - to nekropolia powstała w 1820 r. Miała na celu uporządkowanie grobów rozmieszczonych na terenie parku. Ułożono pięć jednakowych płyt piaskowcowych:
- książę Fryderyk Erdmann (1731-1797),
- księżna Luiza Fernanda (1744-1784),
- książę Emanuel Ernest Erdmann (1768-1808),
- księżna Christina (1774-1783),
- książę George (1776-1777).
Nad nimi stoi piaskowcowy obelisk z wyrytym napisem: Auferstehen / ja / Auferstehen / wirst du / mein Staub / nach Kurzer / Ruh (zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz, prochu mój, po krótkim odpoczynku).
Po drugiej stronie znajduje się krypta grobowa księcia Ludwika Anhalta (1783-1841). Na postumencie umieszczono stalowy krzyż o liliowych zakończeniach ramion opleciony miedzianym wężem. Po środku ustawiono piaskowcową klasycystyczną ławę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.