04 marca 2015

Dwór w Podchybiu - Izdebnik (woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Lanckorona)

(Izdebnik - Podchybie)

Do dworu trafiliśmy przypadkiem - szukając mechanika.
Z tym dworem jednak nie do końca jest tak jak powinno. Poprzedni zespół dworski wybudowany został na przełomie XVIII i XIX w. Położony był na wzgórzu i stanowił doskonały punkt widokowy na okolicę. Przed 1918 r. był własnością Władysława Rozwadowskiego h. Rogala, którego żona Paulina Steinkeller była córką przemysłowca Piotra Antoniego Steinkellera. Niestety przy zawieruchach historycznych często zmieniał swojego właściciela, a to nie sprzyjało przeprowadzaniu regularnych prac remontowych.
Niestety przy zawieruchach historycznych często zmieniał swojego właściciela, a to nie sprzyjało przeprowadzaniu regularnych prac remontowych. W 2005 r. opracowano studium historyczno-konserwatorskie zawierające wytyczne do projektu rewaloryzacji obiektu. Niestety, w latach 2006-2010 struktura dworu została wyburzona, a na podstawie nowego projektu  powstał budynek znacznie większy od tego historycznego. Wokół obiektu zachował się piękny rozległy park.

2 komentarze:

  1. http://www.izdebnik.info/izdebnik-jaki-by/663-dwor-w-izdebniku-podchybie

    OdpowiedzUsuń
  2. Pisząc notkę również znalazłam tę stronę. Polecam także http://www.dworymalopolski.pl/index.htm

    OdpowiedzUsuń

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.