09 października 2015

Kościół pw. św. Stanisława – Nowy Korczyn (woj. świętokrzyskie, pow. buski. gm. Nowy Korczyn)

(ul. Franciszkańska 5)

Wchodzi w skład zespołu pofranciszkańskiego, który powstał z fundacji króla Bolesława Wstydliwego i św. Kingi w 1257 r. Król Kazimierz rozbudował świątynię, natomiast po pożarze w 1473 r. odbudował ją król Jan I Olbracht.
Jest to budowla wzniesiona z cegły, o nieco niższym i węższym trójprzęsłowym prezbiterium z wejściem z trójarkadowymi podcieniami. Nawa główna pokryta jest sklepieniem kolebkowym na lunetach, natomiast prezbiterium – XIV-wiecznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Łuk tęczy zdobią fragmenty gotyckiej polichromie, przedstawiające św. Kingę i Bolesława Wstydliwego. 
Ciekawą dekoracją wnętrza jest XVIII-wieczna polichromia, zdobiąca ściany nawy, prezbiterium i sklepienia. Wyposażenie wnętrza stanowi siedem barokowy ołtarzy z XVII  i XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wskrzeszenie Piotrowina autorstwa Macieja Reichana. 
W ołtarzach bocznych:
- po lewej stronie: obraz Matki Bożej - kopia obrazu z S. Maria Maggiore okryty srebrną sukienkę oraz św. Sebastiana,
- po prawej stronie: ołtarz Jezusa Ecce Homo z wizerunkami św. Jana Kantego i Andrzeja.
Pozostałe ołtarze poświęcone są: św. Annie Samotrzeciej, Bonawenturze, Franciszkowi, Matce Bożej Niepokalanie Poczętej, Tekli oraz ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.