09 października 2015

Kościół pw. Świętej Trójcy – Nowy Korczyn (woj. świętokrzyskie, pow. buski, gm. Nowy Korczyn)

(ul. Farna)

wybudowany w XVI w. i przebudowany w 1608 r. Do prezbiterium - od zewnątrz - przylegają dwa arkadowe ogrójce: z rzeźbą modlącego się Chrystusa oraz z figurą św. Kingi.
Fasada zachodnia została wybudowana w 1630 r. i znajdują się na niej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Elżbiety, św. Mikołaja i św. Wawrzyńca, a także płaskorzeźby z herbami Nowego Korczyna, Krakowa, herbem Korab i Syrokomli.
Do wnętrza prowadzi portal z 1634 r. Sklepienia nawy i prezbiterium ozdobione są dekoracją stiukową.Ołtarz główny jest barokowy i pochodzi z 1692. pomiędzy kolumnami wznoszą się posągi św.  Ignacego i Franciszka. Na obrazie ołtarzowym widnieje wizerunek Chrystusa na krzyżu, powyżej - zdjęcie z krzyża, w zwieńczeniu - Chrystus w Ogrójcu.

Boczne ściany prezbiterium zajmują stalle, ozdobione wizerunkami Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Ukrzyżowania, śś. Jana Kantego i Jana Chryzostoma, scenami męczeństwa św. Szczepana i św. Wawrzyńca. Na ścianie tęczowej ołtarze: Matki Bożej Dobrej Opieki i św. Walentego (po prawej) oraz św. Józefa (po lewej).
W kościele znajdują się kaplice:
- MB Różańcowej, zbudowana w XVII w.
- św. Jana Kantego,
- Pana Jezusa.

Za kościołem znajduje się neogotycka dzwonnica z 1889 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.