09 października 2015

Kościół i klasztor pw. Wniebowzięcia NMP i śś. Apostołów Piotra i Pawła; Sanktuarium Maki Bożej Hebdowskiej – Hebdów (woj. małopolskie, pow. proszowicki, gm. Nowe Brzesko)

(Hebdów 110)

Widoczny już z daleka kościół dzięki potężnym wieżom (45 m) przyciąga uwagę. Jest to klasztor ponorbertański. Pierwsi zakonnicy i zakonnice sprowadzili się tutaj w 1. poł. XII w. Po jakimś czasie norbertanki przeprowadziły się na krakowski Zwierzyniec, a zakonnicy zostali w Hebdowie. Wybudowali mały kościółek, który w latach 1649-1727 rozbudowywali. Nawę główną wraz z bocznymi zakończono chórem, na którym umieszczono organy oraz dobudowano dwie wieże. Kościół przybrał formę trójnawowej bazyliki. Od wschodu powstała zw. kaplica oratoryjna.
Kopuła została ozdobiona malowidłami w kształcie medalionów z wyobrażeniami Ośmiu Błogosławieństw, poniżej znajdują się wizerunki czterech kontynentów: Azji, Ameryki, Afryki, Europy. Na łuku pod kopułą  wisi olbrzymi herb maryjny w kształcie słońca, a całość zamykają pozłacane rzeźby śś. Norberta i Augusta.
W kaplicy odsłonięto w latach 1989-2000 odsłonięto barokowe malowidła grających aniołów na różnych instrumentach autorstwa Andrzeja Radwańskiego. Zostały przemalowane przez Franciszka Radwana w 1881 r.
Ołtarz główny  jest w stylu barokowym w tonacji złota i zieleni. W nim umieszczona jest figura Maki Boskiej z Dzieciątkiem, Pani Hebdowskiej.  Figura wykonana została ok. 1400 r. z drzewa lipowego.  Rzeźba ma wysokość 124 cm, 40 cm szerokości  i 25 cm głębokości.
W 1819 r. klasztor przejęli księża diecezjalni , a w 1832 r.  kościołowi drugie wezwanie. Wówczas to przeniesiono obraz Matki Boskiej Starobrzeskiej, obraz śś. Apostołów Piotra i Pawła oraz cztery barokowe konfesjonały.
Podczas renowacji obrazu MB Starobrzeskiej w 2009 r. odkryto pod warstwą z XIX w. starszy wizerunek MB. Z tej późniejszej wersji zrobiono replikę i założono pozłacane sukienki i korony. Starszy odsłonięto i odrestaurowano – znajduje się w ołtarzu bocznym.
Od poł. XX w. klasztor przeszedł pod opiekę księży Pijarów.
Dla upamiętnienia 25. Rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przed kościołem postawiono pomnik.

Podziwiać możemy pięknie wyeksponowane mury gotyckie, dziedziniec klasztoru oraz renesansowy plan miasta (w recepcji). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.