11 listopada 2017

336/2017: Pałac bastionowy - Pilica (woj. śląskie, pow. zawierciański, gm. Pilica)

(ul. Zamkowa 1)

Obecny budynek powstał ok. 1610 r. w stylu włoskim przez Wojciecha Padniewskiego. Budowę dokończył Jerzy Zbaraski. Kolejny właścicielem był Konstanty Wiśnowiecki, a później Stanisław Warszycki. Rozbudował on zamek, a następnie wzniósł fortyfikacje otaczające go (6 murowanych bastionów z kazamatami, mury kurtynowe, fosa o 20 m szerokości.
W 1731 r. zamek przeszedł w ręce Marii z Wesslów Sobieskiej, która przebudowała zamek na styl barokowy (przekazała go Teodorowi Wesslowi).
W poł. XVIII w. pałac kupił Krystyn August Moes i rozpoczął remont, po którym pałac spłonął. Następnym właścicielem został Leon Epstein, który odnowił pałac nadając mu styl neorenesansowy. Pod koniec XIX w. sprzedano majątek. Do 1945 r. właścicielami byli potomkowie Kazimierza Arkuszewskiego.
Podczas II wojny światowej na zamku stacjonował pluton zmotoryzowanej żandarmerii (pod murami rozstrzelali ok. 80 Polaków i ok. 70 Żydów). Kolejne losy zamku to dom dziecka dla dziewcząt, czy zakład poprawczy dla młodzieży.
W 1989 r. zespół pałacowy kupiła Barbara Piasecka Johnson. Jednak po rocznym remoncie roszczenia wnieśli potomkowie Arkuszewskiego. Postępowanie nie zostało rozstrzygnięte aż do śmierci Piaseckiej Johnson w 2013 r. (nie znaleźliśmy informacji o dalszych losach).

Zespół pałacowy otoczony jest parkiem o pow. 10 ha. Na jego terenie znajduje się fontanna, barokowa altana i olbrzymie drzewa.
Wejścia do pałacu pilnuję dwa sfinksy. A do środka mogliśmy zajrzeć przez otwarte okno. Po prawej stronie od pałacu znajdują się stajnie.

Obiekt w  tym momencie jest remontowany, a raczej zabezpieczany przed kolejnymi zniszczeniami. Jest zakaz wejścia na teren obiektu. Dziękujemy panu, który jednak umożliwił nam wejście i zrobienie zdjęć.

Źródło:
*strona internetowa Zawiercie. Nasze miasto





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.