01 czerwca 2017

Orloj - zegar astronomiczny - Praga (Stare Mesto) (Czechy, kraj Praga)

(Staromestske namesti 1)

Zegar z wyjątkowo skomplikowanym mechanizmem zainstalowany w 1410 r. przez mistrza Mikulasa z Kadane. Za swe dzieło otrzymał od miasta kamienicę. Pod koniec XV w. zegar został przebudowany przez mistrza Hanusa i udoskonalony w 1572 r. przez zegarmistrza Jana Taborskiego, który napisał książkę o zegarze. Konstrukcja zegara składa się z trzech części: mechanizmu figurynkowego, tarczy i kalendarium. Pokaz, który trwa niecałe pół minuty, ściąga o każdej pełnej godzinie setki turystów. Spektakl rozpoczyna figura przedstawiająca śmierć, która ciąga za sznur dzwonu i przewraca klepsydrą. Ponad górną tarczą otwierają się okienka, w których ukazują się figury apostołów. Po lewej stronie zegara umieszczono alegorie próżności i chciwości (postaci przeglądającej się w lusterku i Żyda potrząsającego mieszkiem).
Obok figurki śmierci kręci głową Turek, który nie chce zrezygnować z podboju Europy. Kiedy okienka zamykają się, złoty kur potrząs
a skrzydłami i pieje, wybijana jest pełna godzina, a od kilku lat jest także wygrywany przez trębacza sygnał z tarasu wieży ratuszowej.
Górna tacza i znajdująca się na niej pokazują wszechświat zgodnie z założeniem średniowiecznym,geocentryczny, wskazują one aktualny znak zodiaku oraz cztery różne czasy: babiloński (nazywany planetarnym, najstarszy historycznie); staroczeski (nazywany włoskim, używany w średniowieczu); niemiecki; gwiezdny (jedyny czas, który nie odnosi się do Słońca, ale do gwiazd).
Dolna tarcza to kalendarz, domalowany w 1865 r. przez znanego malarza Josefa Manesa. Porusza się raz na dobę o północy. Poza kalendarzem jest też 12 medalionów ze scenami wiejskiego życia i znakami zodiaku symbolizującymi miesiące. Po bokach dolnej tarczy umieszczono po II wojnie światowej, obok archanioła z mieczem, figury kronikarza, astronoma i filozofa. zastąpiły one przedwojenne rzeźby przedstawiające Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Źródło: Kantor W.: Praga. SBM Renata Gmitrzak, 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.