01 czerwca 2017

Kościół Panny Marii przed Tynem - Praga (Stare Mesto) (Czechy, kraj Praga)

(Celetna 5)

gotycka świątynia z dwiema 80-metrowymi wieżami stanęła w tym miejscu jako trzecia sakralna budowla. Kościół najpierw należał do katolików, od XV w. do 1621 r. stał się głównym kościołem husyckim. W XV w. kazania prawił tu arcybiskup Jan Rokycana. W miejscu, w którym widnieje dzisiaj złota plakieta Panny Marii Zwycięskiej, był złoty kielich, symbol wyznania husyckiego. Po bitwie pod Białą Górą i klęsce protestantów stał się ponownie kościołem katolickim. Spośród czterech portali wyróżnia się jeden z motywem męki Chrystusa z 1390 r. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na gotycką ciosaną z kamienia ambonę, cynową chrzcielnicę z 1414 r., figurę Madonny z Dzieciątkiem z pocz. XV w., gotycką kalwarię sprzed 1420 r., gotycki kamienny baldachim z końca XV w., będący dziełem Mateja Rejska.
Po prawej stronie od ołtarza głównego znajduje się grobowiec z 1601 r. Duńczyka Tychona Brahe, astronoma przybyłego na dwór cesarza Rudolfa II.

Źródło: Kantor W.: Praga. SBM Renata Gmitrzak, 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.