31 grudnia 2016

Ruiny zamku Tenczyn - Rudno (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Krzeszowice)


(Rudno)


znajdują na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w systemie tzw. Orlich Gniazd. Stoją na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego (Góra Zamkowa 411 m n.p.m.).

Zamek został wybudowany w XIV na spłaszczonym wierzchołku krateru wulkanicznego. W następnym stuleciu wzniesiono wieżę bramną, powiększono północno-wschodnie skrzydło mieszkalne oraz wykuto w skale studnię. W XVI w. Jan Tęczyński przekształcił twierdzę w renesansową rezydencję. Dziedziniec otoczono krużgankami, a szczyty budynków i wież zwieńczono attyką.
Na przełomie XVI i XVII w, warownię przystosowano do walki z użyciem broni palnej. Po śmierci ostatniego z Tęczyńskich zamek odziedziczyła jego córka Izabela, która w 1639 r. wniosła dobra w posagu rodzinie Opalińskich. Po zniszczeniu  twierdzy przez Szwedów przeprowadzono częściowo prace remontowe, jednak nigdy nie powróciła ona do dawnej świetności. Do naszych czasów zachowały się fragmenty części  mieszkalnej, gotycka wieża bramna, kaplica, podzamcze i baszty.                      Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.