23 września 2016

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła - Racławice (woj. małopolskie, pow. miechowski, gm. Racławice)

(Racławice 48)

został zbudowany z kamienia i cegły w latach 1778-87, nieco później otynkowany. Przy prostokątnym prezbiterium od strony zachodniej znajduje się zakrystia, a od strony wschodniej dawny skarbczyk i kruchta. Na fasadzie południowej usytuowany jest portal odnowiony w 2008 r. dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Kościół z dwuspadowym dachem kryty blachą ocynkowaną, posiada barokową sygnaturkę.

Prezbiterium nakryte kopuła oddziela od szerszej, trójprzęsłowej nawy łuk tęczy, nad którym umieszczony jest późnogotycki krucyfiks z pocz. XVI w. Na ścianach prezbiterium znajdują się epitafia wspominające byłych właścicieli ziemskich zasłużonych dla ojczyzny, m. in. Jana Tworzyjańskiego, uczestnika wojny napoleońskiej.

Ściany nawy są rozłoczonkowane wewnątrz parzystymi pilastrami, między którymi znajdują się 5 klasycystycznych ołtarzy.

Chór wsparty na dwóch kolumnach posiada drewnianą klasycystyczną balustradę. Prospekt organów zdobi barokowa dekoracja.

W nastawie ołtarza głównego umieszczony jest odsuwany obraz, przedstawiający pożegnanie św. Apostołów, a pod nim obraz MB Częstochowskiej. W zwieńczeniu ołtarza obraz - przekazania władzy św. Piotra.

W zachodniej ścianie kościoła znajduje się ołtarz z obrazem ukrzyżowania Pana Jezusa oraz ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i postaciami św. Piotra i Jana Chrzciciela z XVI w. Święta rozmowa. Przy ścianie tej stoi marmurowa chrzcielnica.

We wschodniej ścianie znajduje się ołtarz z obrazem Zwiastowania NMP, a pod chórem ołtarz z obrazem św. Mikołaja. Na ścianie tej umieszczona jest figura św. Szczepana z XV w. przeniesiona z wcześniejszego drewnianego kościoła oraz krucyfiks z postacią św. Magdaleny pochodzący prawdopodobnie z pocz. XVI w.

Na cmentarzu przykościelnym stoi starsza niż kościół drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z dwoma dzwonami.

Na przeciw kościoła znajduje staw plebański.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.