12 września 2015

Dwór Dzieduszyckich - Radziszów (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm Skawina)

(ul. Szkolna)

został wzniesiony na pocz. XIX w. dla Ludwiki (z Dzieduszyckich) i Józefa Szeptyckiego wg projektu Sebastiana Sierakowskiego. Po jej śmierci dwór przeszedł w ręce Wawrzyńca Dzieduszyckiego. Od 1855 r. właścicielem został jego syn Eugeniusz, a później córka Helena Pawlikowska. Kolejnymi właścicielami byli: Karolina Oksza Orzechowska, księżna Róża Godoy de Bassano, Wiktoria Mieroszewska Dembińska, Sobiesław Mieroszewski, Władysław Lisowski, Władysław Kirchmayer. Przed II wojną światową dwór przejęła gmina Radziszów i dwór został zamieniony w szkołę.

W 1997 r. po przeniesieniu szkoły do nowego budynku dwór zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 2005 r. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" rozpoczęło starania, by dwór odzyskał swoją świetność. W latach 2011-2013 odbył się gruntowny remont, którego efekty możemy dziś podziwiać.

W czasie kiedy budynek był przeznaczony pod szkołę, został rozebrany taras od strony ogrodowej, na który prowadziły schody z dwóch stron. Podczas remontu odbudowano go.

W Dworze eksponowane są wystawy stałe:
Kapitan Henryk Jaskuła - rodem z Radziszowa,
Losy Radziszowian w czasie II wojny światowej,
Rzeźbiarz Wit Wisz - Radziszowianin  z wyboru.

Dwór udostępniony jest dla zwiedzających w dniach: 12, 13, 19 i 20 września (od godz. 14) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: Utracone dziedzictwo.
W programie również prelekcja Hrabina Ludwika zaprasza do Dworu Dzieduszyckich. Jest również możliwość przebrania się w stroje z epoki.
Dwór jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.