21 sierpnia 2015

Podziemia Bazyliki - Wiślica (woj. świętokrzyskie, pow. buski, gm. Wiślica)

(ul. J. Długosza)

W podziemiach bazyliki kryją się pozostałości dwóch kościołów romańskich, odkrytych w latach 1958-63 podczas prac badawczych.
Pierwszy z tych kościołów pw. Narodzenia Matki Bożej, ufundowany został przez księcia sandomierskiego, Henryka. Była to niewielka, jednonawowa budowla zakończona półkolistą absydą, z kryptą pod prezbiterium.
W krypcie odsłonięto posadzkę, tzw. płytę orantów, datowaną na lata 1175-77. Posadzka wykonana jest z masy gipsowej, na której wyryto rysunki, a następnie wypełniono  je czarnym gipsem. Płyta składa się z dwóch pól.
W górnym przedstawiono duchownego, stojącego między mężczyzną a chłopcem (miejscowy prepozytor, Henryk Sandomierski oraz Kazimierz Sprawiedliwy - syn), na dolnym - mężczyznę z brodą pomiędzy kobietą i mężczyzną (Kazimierz Sprawiedliwy - ojciec, Helena i syn Bolesław). Pola oddziela ozdobna bordiura z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Pozostały również trzy podstawy kolumn.

Po zburzeniu tego kościoła wzniesiono kolejny, pw. Trójcy Świętej. Była to trójnawowa świątynia z dwiema kaplicami. Z tej świątyni zachowały się fragmenty płytek posadzkowych i elementy rzeźbiarskie, które zobaczyliśmy w przedsionku Podziemi.
Obecna posadzka podtrzymywana jest przez wpuszczone w podziemiach kolumny oraz metalowe wsporniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.