22 lipca 2015

Most św. Jana - Kłodzko (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Kłodzko)

(ul. Wita Stwosza)

gotycki most na Młynówce, łączy Starówkę z Wyspą Piasek. Jest kopią mostu Karola w Pradze. Pochodzi prawdopodobnie z XIV w. Most był wielokrotnie przebudowywany. Na moście stopniowo pojawiały się figury fundowane przez zamożnych mieszczan oraz przedstawicieli kłodzkiej szlachty.Figury po prawej stronie:
- Figura św. Franciszka Ksawerego - patrona Kłodzka, ufundowana
przez mieszkańców w 1714 r. jako wotum po zarazie, która nawiedziła miasto. Świętemu towarzyszą trzej chorzy mężczyźni i Indianin, który trzyma tarczę z herbem Kłodzka. W 1915 r. po renowacji została zastąpiona kopią.
- Figura Ukrzyżowania, gdzie Chrystusowi towarzyszy św. Maria Magdalena, została postawiona w 1634 r. na polecenie hrabiego von Herbertsteina lub jego małżonki.
- Grupa figur przedstawiająca Trójcę Świętą i ukoronowanie NMP - z 1714 r., a ufundowana przez Ferdynanda barona Fitschena, właściciela Gorzuchowa.

Figury po lewej stronie:
- Figura św. Wacława, patrona Czech pochodząca z 1715 r. Święty przedstawiony jest jako rycerz dzierżący sztandar.
- Jako pierwsza pojawiła się Pieta w 1655 r. Jest wykonana z piaskowca przez nieznanego artystę. Została ufundowana przez starostę kłodzkiego, hrabiego Jana Jerzego von Gotzena i jego małżonkę Marię Elżbietę.
- Figura św. Jana Nepomucena z 1707 r. Została ufundowana przez syna hrabiego von Gotzena - Franciszka. Św. Jan Nepomucen miał chronić przed powodziami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.