22 lipca 2015

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej i klasztor OO. Franciszkanów - Kłodzko (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Kłodzko)

(pl. Franciszkański 1)

W XIII w. na terenie obecnego kościoła wybudowana była kaplica śś. Klary i Franciszka. W 1270 r. franciszkanie otrzymali teren na wyspie Piasek od króla czeskiego, Przemysława Ottokara II. 80 lat później powstał kościół NMP i św. Franciszka. Przez lata kolejne kościoły były niszczone przez wojny, pożary i powodzie. W dobie reformacji zakon przestał istnieć i powrócił dopiero w 1604 r. W latach 1628-31 wzniesiono obecny kościół, jednak prace wewnętrzne trwały aż do 1697 r. W 1783 r. kościół wraz z klasztorem został zniszczony przez powódź.  Początkiem XIX w. klasztor został zaadaptowany na szpital, a kościół stał się garnizonowym. W 1993 r. elewacja kościoła została odnowiona. W 1997 r. miasto nawiedziła kolejna powódź. Na kościele do dnia dzisiejszego widać jej ślady, a renowacja wnętrza trwała do 2010 r.
Kościół jest późnobarokową budowlą.
Po bokach znajdują się kaplice, które stanowią  nawy.
Ołtarz główny jest pw. Ukoronowania NMP i jest zwieńczeniem cyklu tematycznego różańca, którego malowidła występują na ścianach i sklepieniach. Ołtarze boczne są pod wezwaniami:
- po prawej stronie: św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Rodziny, św. Jana Nepomucena,
- po lewej stronie: Matki Bożej Różańcowej, św. Józefa Robotnika, Piety, św. Anny.

Przy kościele znajduje się klasztor wzniesiony w latach 1678-1731. To obszerny czteroskrzydłowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem. Całość otoczona jest murem sięgającym aż do brzegu Nysy Kłodzkiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.