27 lipca 2015

Fabryka Emalii Oskara Schindlera - Kraków (Podgórze) (woj. małopolskie, pow. Kraków, gm. Kraków)

(ul. Lipowa 4)

Fabryka założona w 1937 r. jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Prowadzona była przez Oskara Schindlera w latach 1939-45. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów.
Po II wojnie światowej Fabrykę przejął skarb państwa, a w 2005 r. miasto Kraków. W 20078 r. budynki zostały podzielone dla dwóch instytucji: Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Sztuki współczesnej.
W tym oddziale Muzeum zobaczymy stałą wystawę dokumentującą okres niemieckiej okupacji miasta. Prezentowana wystawa nosi tytuł Kraków - czas okupacji 1939-1945.

Naszą wędrówkę zaczynamy wybrukowanymi uliczkami Krakowa, wchodzimy do fotografa, do autentycznego fotoplastykonu działającego przy ul. Szczepańskiej, wsiadamy do tramwaju, odwiedzamy żydowskie mieszkania, a później podążamy z ich mieszkańcami do getta w Płaszowie. Zaglądamy do gabinetu Oskara Schindlera i wczytujemy się w Listę Schindlera. Przyglądamy się zrekonstruowanej piwnicy, gdzie przechowywano Żydów. Wyszukujemy nazw ulic na przedwojennych tabliczkach. Widzimy zamach na Koppego oraz łapankę i oczekujemy na wkroczenie Armii Czerwonej. Pochylamy się przy instalacji upamiętniającej zagładę krakowskiego getta.


W Muzeum znajduje się 45 sal ekspozycyjnych podzielonych na 5 kluczowych momentów dla historii Krakowa. te momenty oznaczone zostały przez maszyny pamięci, w których można odbić pieczęć związaną z danym wydarzeniem. Oddział został otwarty 10 czerwca 2010 r.

Bilety wstępu:
- normalny - 21 zł
- ulgowy - 16 zł
- bezpłatny - w poniedziałki (do
odbioru w kasie, ilość ograniczona)

Godziny wstępu:
- w okresie letnim (listopad-marzec):
  * poniedziałki - 10.00-18.00
  * wtorki - niedziele - 9.00-20.00
- w okresie zimowym (kwiecień-
wrzesień):
  * poniedziałki - 10.00-14.00
  * wtorki - niedziele - 10.00-18.00
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.