Zamek znajduje się na miejscu średniowiecznego zniszczonego w 1477 r. zamku. W połowie XVI w. Jan Spytek i Krzysztof Komorowscy przekształcili warownię w renesansowej rezydencji. Wokół arkadowego dziedzińca, wzorowanego na wawelski, stanęły trzy skrzydła mieszkalne, a od południa dziedziniec zamknął mur parawanowy z drewnianą galeryjką. Po śmierci Jana dobra żywieckie przypadły Mikołajowi Komorowskiemu, znanemu hulace i utracjuszowi. Wkrótce główni wierzyciele najechali miasto i zniszczyli znaczną część zamku. W 1675 r. jego właścicielem został hrabia Jan Wielkopolski z Pieskowej Skały, który w latach 1708-1723 dokonał dalszych zmian w duchu baroku. W 1838 r. dobra żywieckie wykupili Habsburgowie, którzy w połowie stylu neogotyckim. Mimo licznych przekształceń, do naszych czasów zachowała się gotycka wieża i dziedziniec z krużgankami.
Od 2005 r. jest siedzibą Muzeum Miejskiego. Można w nim zobaczyć ekspozycje z działów: historii, etnografii, przyrody, architektury, czy też sztuki sakralnej.
Muzeum można zwiedzać:
- poniedziałek - piątek - 9.00-17.00
- sobota - niedziela - 10.00-16.00.
Wstęp płatny.
Zamek usytuowany jest w pięknym parku, w którym można pospacerować lub poprostu usiąść na ławeczce i odpocząć w urokliwej scenerii.
Ciekawostka: Upiorna beczka
Żywiec, słynny z warzonego piwa na swego browarnego ducha, straszącego prawie od 500 lat w renesansowym zamku stojącym wśród zabudowań miasta. Często nocami dobiega z lochów turkot toczącej się beczki. W latach 70-tych XX w. słyszano teb upiorny turkot. Według przekazu historycznego w tym miejscu stał dawno temu zamek "Na Grójcu", w którym mieszkał rycerz-rozbójnik. Za swe grabieże i zbrodnie został skazany na śmierć.
Wyrok wykonano wsadzając go do beczki wybitej wewnątrz gwoździami i spychając ją z zamkowych murów.
Jeśli zaś wybierzemy odpoczynek nad wodą, to najlepiej nad pobliskim Jeziorem Żywieckim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.