31 maja 2021

5/2021: Wapiennik - ścieżka ornitologiczna na zbiorniku Łączany - Kamień (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Czernichów)

(ul. Wiślana)

Stopień wodny został zbudowany w latach 1955-60. Budowa miała ułatwić pobór wody dla elektrowni cieplnej w Skawinie, a także stanowi część systemu urządzeń umożliwiających żeglugę. Kanał ma długość 15,7 km. Powstałe rozlewisko stało się naturalnym miejscem osiedlenia ptaków. Obserwacje ornitologów przyczyniły się do powstania ścieżki ornitologicznej. Ścieżka powstała w 2001 r. dzięki Zespołowi Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie i znajduje się na terenie Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. 
Na szczycie zamkniętego kamieniołomu powstały dwa tarasy widokowe umożliwiające obserwowanie terenu rozlewiska. Po prawej stronie znajduje się teren rekreacyjny (drewniane wiaty, stoliki, ławki - niestety w tym momencie bardzo zniszczone). Na wszystkich punktach obserwacyjnych znajdują się ławeczki i tablice informacyjne (też niestety zniszczone). 

Na głównej tablicy informacyjnej możemy przeczytać o różnych gatunkach ptaków, które można obserwować:

"Zbiornik w Łączanach jest największym zimowiskiem ptaków na górnej Wiśle, a w okresie przelotów wiosennych i jesiennych ważnym miejscem postojowym dla ptaków migrujących. Jest miejscem największej koncentracji zimowych łabędzi niemych, krzyżówek, czernic, głowienek, mew śmieszek, łysek, czapli siwych, a w ostatnich latach także mew pospolitych i siwych. Na żądnym innym obiekcie wodnym w południowo-wschodniej Polsce nie stwierdzono tak dużej liczby gatunków jak tutaj. Pojawiają się rzadkie gatunki - łabędzie krzykliwe, bernikle rdzawoszyje, ogorzałki, lodówka, uhla, markaczka, ohar, bielik, wąsatka i czeczotka polarna. W okolicy Łączan stwierdzono 138 gatunków ptaków, w tym 81 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych, dla 10 gatunków jest to miejsce żerowania, zimują tu 72 gatunki.

Zbiornik w Łączanach na Wiśle jest bardzo płytki i ma na tyle dużą powierzchnię, że większość ptaków może na nim czuć się bezpiecznie podczas żerowania i odpoczynku. Duża powierzchnia lustra sprawia, że wiele ptaków siedzących daleko od brzegu jest trudna do identyfikacji, ma to jednak tę zaletę, że ptaki nie płoszą się łatwo i można je spokojnie obserwować przez lornetkę."


Jak dojechać:

- samochodem: od wsi Kamień - z drogi powiatowej zjeżdżamy na ścieżkę (za drogowskazami); od Łączan - parking przy stopniu wodnym, i udajemy się wałem w stronę Kamienia;

- autobusem nr 229 Salwator - Kamień Szkoła - wysiadając na przystanku Kamień Remiza (nż).


Źródło:





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.