(ul. Kamieńskiego 97)

W 1942-45 Niemcy zorganizowali w Płaszowie obóz koncentracyjny, który stał się miejscem masowej eksterminacji ludności żydowskiej i polskiej. W połowie 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich przy ul. Jerozolimskiej 25 i ul. Abrahama 8 oraz na przyległych terenach stawiać drewniane baraki. Łącznie zbudowano na ich 50, całość otoczono naelektryzowanymi kolczastymi drutami i fosami oraz ustawiono 13 wież strażniczych.

Po budowie obozu zlikwidowano obozy pracy przymusowej dla Żydów w: Płaszowie, Prokocimiu i Bieżanowie, rozpoczęto także likwidacje getta podgórskiego.
W szczytowym okresie rozwoju obozu liczba więźniów wynosiła ponad 20 tys.


W sierpniu 1944 r. rozpoczęła się likwidacja KL Płaszów. Niemcy rozpoczęli wywożenie więźniów i infrastruktury obozowej. 14 stycznia 1945 ostatnia grupa, ok. 600 osób, wyruszyła pieszo do KL Auschwitz.Od 19 stycznia do października 1945 r. stacjonowała na jego terenie Armia Czerwona.
W 1964 r. odsłonięto pomnik autorstwa Witolda Cęckiewicza. Na pomniku widnieje napis: "W hołdzie męczennikom pomordowanym przez hitlerowskich ludobójców w l. 1941-1945.
Obecnie niewiele zostało z budynków KL Płaszów. O miejscu można dowiedzieć się z plansz opisujących to miejsce...

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.