28 września 2019

Kościół pomocniczy pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny - Sosnowice (woj, małopolskie, pow. wadowicki, gm. Brzeźnica)

(Sosnowice 154)


wzniesiono w 2. połowie XVI z fundacji rodziny Strzałów, właścicieli Sosnowic. Jest świątynią drewnianą, jednonawową. We wnętrzu znajdują się barokowe ołtarze. W ołtarzu głównym umieszczono łaskami słynący barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Sosnowickiej), a zasłania go obraz z 2. połowy XVII w. przedstawiający Ukrzyżowanie. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus; w prawym ołtarzu - obraz św. Małgorzaty (oba są kopiami skradzionych oryginałów). Pod posadzką znajdują się kamienne płyty nagrobne rodu Strzałów z XVI w.
Podczas remontu w XIX w. wykonano m. in. nowe szalunki oraz malarski wystrój wnętrza. Ściany i stropy ozdabia polichromia o motywach figuralnych i geometrycznych. Na stropie nawy znajdują się m. in. plafon przestawiający Wniebowzięcie Maryi Panny i dwa kartusze z herbami Jakubowiczów, ówczesnych właścicieli Sosnowic. Na dachu nad nawą widnieje barokowa wieżyczka z latarnią, dobudowaną w XVII w.
Przed wejściem do kościoła znajduje się figura Matki Boskiej, przeniesiona podczas II wojny światowej z majątku dworskiego w Wielkich Drogach.



Źródło:
* tablica informacyjna,
* Kościół filialny w Sosnowicach













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.