23 sierpnia 2019

Cmentarz choleryczny - Sułkowice (woj. małopolskie, pow. myślenicki, gm. Sułkowice)

(ul. Tysiąclecia)

25 lipca 2019 r. poświęcono pomnik na cmentarzu epidemicznym. Pomnik został odnowiony przez Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" przy współpracy z Urzędem Gminy.

Wydarzenia z tych lat opisuje przewodnik turystyczny Wokół Dalina i Gościbi.:

W latach 1844-46 Galicję nawiedziły powodzie i klęska nieurodzaju. Skromne zapasy chłopów, szybko się wyczerpały i nastał głód. Doszło do jednej z największych tragedii w dziejach - z głodu i chorób w niektórych  parafiach zmarła trzecia część populacji. Osłabione głodem organizmy zaatakowały choroby zakaźne, straszne żniwo zebrały tyfus plamisty i dur brzuszny.
W ciągu 1847 r. w Sułkowicach zmarło 740 osób - 25 % ludności. W skutek śmierci głodowej zmarło 177 osób, a ponad 300 na tyfus plamisty i dur brzuszny. Z pozostałych, ok. 160 zmarło z wycieńczenia. Rodziny, wstydząc się śmierci głodowej, często prosiły księdza, aby nie wpisywał w księgi przyczyny zgonu. Zmarłych grzebano w zbiorowej mogile polu, przy drodze do Jastrzębi, a miejsce upamiętniono jednym tylko, skromnym pomnikiem.
Na sąsiednim polu znajdował się cmentarz z czasów epidemii cholery z 1831 r., na którą zmarły 103 osoby. Cmentarz ten nie jest oznaczony, zachowały się jednak zapiski o nim w archiwaliach parafialnych.

Cmentarz choleryczny jest przystankiem D9 na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba.

Źródło:
* Wokół Dalina i Gościbi, 2013




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.