23 sierpnia 2018

Kościół pw. św. Katarzyny - Szczebrzeszyn (woj. lubelskie, pow. zamojski, gm. Szczebrzeszyn)

(ul. Klukowskiego 2)

ufundowany przez II ordynata Tomasza Zamoyskiego z żoną Katarzyną z Ostrogskich. Wzniesiony został w latach 1620-38.

Do świątyni prowadzi portal z herbem  franciszkanów (krzyż  i dwie ręce: obnażona należąca do Chrystusa i w habicie - do założyciela zakonu, św. Franciszka), a po bokach umieszczono herby fundatorów i datę budowy - 1638.
W rokokowym ołtarzu głównym z 1783 r. znajduje się XVII-wieczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, pochodzący z kościoła bonifratrów z Zamościa Jest to jedna najstarszych kopii częstochowskiej Madonny.
Z tego samego okresu pochodzą ołtarze boczne.

Ambonę zdobią wizerunki czterech ewangelistów, a baldachim nad nią  - rzeźba Niepokalanego Poczęcia NMP. Do kościoła przylega klasztor franciszkanów, zamieniony w 1783 r. na koszary, a w 1812 na szpital, który mieści się do tej pory.

Pod koniec XIX w. kościół przejęły władze rosyjskie, zamieniając go na cerkiew prawosławną. W 1917 r. świątynia wróciła w ręce katolików i otrzymała obecne wezwanie.
Obiekt jest o układzie bazylikowym. posiada krótki korpus nawowy, masywną wieżę w fasadzie oraz wydłużone, trójbocznie zamknięte prezbiterium. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione sztukateriami w typie lubelskim.
Szczególną uwagę skupiają dekoracje podłucza arkad ze stiukowymi plakietami w formie rozet, uskrzydlonych główek aniołów, gryfów i orłów, których wykonanie przypisuje się Janowi Wolffowi.

Źródło:
* Miniprzewodnik Roztocze. Zamość, 2016. S. 20
* tablice informacyjne.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.