24 sierpnia 2017

259/2017: Wodospad Kamieńczyk - Szklarska Poręba (woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórskie, gm. Szklarska Poręba)


Potok Kamieńczyk wcina się w zbocze głęboką i wąską doliną o skalistych ścianach, których wysokość sięga ok. 30-35 m. Dolina ta nazywa się Wąwozem Kamieńczyka. Gardziel kończy się wodospadem.
Woda spada tu przez trzy kaskady z wysokości 27 m, po czym wpływa do wąwozu o pionowych granitowych ścianach. Wodospad już od XIX w. stanowił jeden z obowiązkowych punktów w Karkonoszach. Do połowy XX w. dojście do wodospadu było poprowadzone specjalnymi podestami wzdłuż malowniczego, liczącego sobie 100 m kanionu rzeki. Obecnie schodzi się stromymi schodami po założeniu kasku.
Za środkową kaskadą znajduje się tzw. Złota Jama, z której dawniej pozyskiwano drogocenne kamienie. Powstanie groty przypisuje się Walonom, którzy penetrowali dolinę Kamiennej w XIII w.
Od końca XIX w. funkcjonowało schronisko, był również wyciąg saneczkowy. Obecne schronisko zaczęło działalność w 1995 r. - to pierwsze prywatne schronisko w czasach powojennych. Od 1998 r. nie ma już w wodospadzie charakterystycznego pnia drzewa.

Motyw Kamieńczyka został wykorzystany w filmie Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Kamieńczyk należy do Karkonoskiego Parku Narodowego.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.