24 lipca 2017

Zamek - Szydłów (woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gm. Szydłów)

(ul. Szkolna 8)

wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, początkowo składający się z dwóch wież i budynku mieszkalnego. Niedługo później warownię  rozbudowano, powiększając ją o gotycki pałac. Na początku XVI w. twierdza zaczęła tracić na znaczeniu, rozebrano obie wieże, a na ich miejscu wzniesiono tzw. skarbczyk. Po pożarze miasta w 1639 r. zamek odbudowano w okresie panowanie Zygmunta III Wazy.

Zamek został wybudowany na planie wydłużonego wieloboku o pow. ponad 7000 m2.
Głównym elementem był pałac królewski z ok. 1400 r., zwana Salą Rycerską, zamykał on dziedziniec i miał wymiary 34,8 x 12,8 m.
Był piętrowy i zbudowany z kamienia. Na każdej z kondygnacji znajdowały się dwa pomieszczenia, zaś na piętrze była sala z wnęką kominkową.

W miejscu dzisiejszego Skarbczyka wznosiła się cylindryczna kamienna wieża zbudowana w XIV w. Obok znaleziono fundamenty drugiej okrągłej wieży. W XV r w. na ruinach  wieży wzniesiono budynek zwany Skarbczykiem. W 1528 r. został rozbudowany.

Brama zamkowa powstała w XVII w. na miejscu dawnej bramy umieszczonej w murze.

Obecnie w zabytku mieści się biblioteka i muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.