10 lipca 2017

Kościół pw. św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła - Częstochowa (Podjasnogórska) (woj. śląskie, pow. Częstochowa, gm. Częstochowa)

(ul. św. Barbary 51)

wzniesiony w 1. poł. XVI w. (1637-42) z inicjatywy paulińskiego zakonnika Andrzeja Gołdonowskiego. Świątynia wraz z sąsiednimi zabudowaniami klasztornymi miała służyć paulińskiemu nowicjatowi. W 1660 r. nad zakrystią zbudowano kaplicę św. Anny połączoną z klasztorem krytym gankiem.
Barokowy kościół wyróżnia się cylindryczną kamienną wieżą w zachodniej fasadzie. a wieża o Charakterystycznym elementem kościoła jest masywna, dołem wieloboczna, górą okrągła, ceglana o wyraźnie obronnym charakterze, stanowiąca aluzję do żywotu patronki kościoła, która zamknięta została przez swojego ojca właśnie w tego rodzaju, wysokiej wieży.

W pobliżu znajduje się źródełko - tryskającej z niego wodzie przypisuje się lecznicze.
Legenda głosi, że gdy rabusie wykradli z klasztoru obraz MB Częstochowskiej, podczas ucieczki ugrzęźli w tym miejscu. Z bezsilności rzucili obraz na ziemię, po czym jeden ze złoczyńców pociął wizerunek szablą. Po ucieczce złoczyńców trysnęło źródełko, w którym obmyto obraz.
W kopule kaplicy widoczny jest cykl czterech fresków z XVIII w. ilustrujący to wydarzenie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.