01 czerwca 2017

Dom Miejski - Praga (Stare Mesto) (Czechy, kraj Praga)

(namesti Rebubliky 5)

został wzniesiony w latach 1905-11 w miejscu dawnego dworu królewskiego. Projekt to dzieło dwóch architektów - Antonina Balsanka oraz Osvalda Polivki.
Kiedy projektowali budynek byli pokłóceni i aby się kontaktować ze sobą wzywali posłańca lub pisali na karteczkach.
Dom miał skupiać całe kulturalne życie Pragi. Znajduje się tu największa sala koncertowa na 2000 miejsc, nosząca imię Bedricha Smetany.
Pod kopułą nad wejściem znajduje się Sala Prezydencka. Malowidła na ścianach i suficie są dziełem Alfonsa Muchy, który też zaprojektował oświetlenie i witraże. W 1918 r. ogłoszono w niej powołanie I Republiki Czechosłowackiej. Na parterze mieści słynna restauracja i kawiarnia. Oryginalne secesyjne wnętrza pochodzą z pocz. XX w. Zachowała się nawet winda 1912 r. Wnętrza kawiarni i restauracji służyły jako plan filmowy, gdzie kręcono Jak obsługiwałem angielskiego króla Jiri Menzla.
W piwnicy znajduje się Bar Amerykański, w którym można zobaczyć ekspres do kawy z 1912 r.  oraz Restauracja Pilzneńska z mozaikami i majolikowymi kaflami.

Źródło: Kantor W.: Praga. SBM Renata Gmitrzak, 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.