28 maja 2017

Sanktuarium Maryjne; Opactwo benedyktyńskie - Einseideln (Szwajcaria, kanton Schwyz)

(Kloster Platz)

W X w. Eberhard, kanonik ze Strasburga, założył opactwo na miejscu dawnej pustelni zakonnika z Reichenau, św. Meinrada, zamordowanego w 861 r. przez dwóch rabusiów. Kanonik Hermann ze Szwabii podarował klasztorowi ziemię uprawną.Kontrolowani przez Habsburgów mnisi toczyli długotrwałe spory z mieszkańcami Schwyz o prawa do wypasu bydła na terenie między miastem a klasztorem. W 1314 r. banda mężczyzn ze Schwyz zaatakowała opactwo, pojmała śpiących zakonników, wypiła klasztorne wino i sprofanowała relikwie św. Meinrada.
W wyniku wkroczenia do Szwajcarii armii napoleońskiej w 1798 r. opactwo, którego książęta-opaci bili własne monety, straciło większą część świeckiej władzy. Francuzi wywieźli do Paryża figurkę Madonny, tyle że była to kopia, bo sprytny opat ukrył oryginał.
Rozkwit opactwa przypadł na XVII i XVIII w., kiedy pielgrzymki do cudownej figurki Czarnej Madonny w Gnadenkapelle (Kaplica Łask) i relikwii św. Meinrada cieszyły się największą popularnością. Dzięki nim w latach 1674-70 wybudowano wspaniały barokowy kościół i duży klasztor.
W czerwcu 1984 r. figurkę Czarnej Madonny i relikwiarz z czaszką św. Meinrada poświęcił Jan Paweł II.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.