01 maja 2017

Kościół pw. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej - Jurgów (woj. małopolskie, pow. tatrzański, gm. Bukowina Tatrzańska)

(Jurgów 1)


datowany jest na 1675 r., został ufundowany przez sołtysa Jakuba Kesza i młynarza Mikołaja. Murowana zakrystia i kaplica św. Józefa pochodzą z 1935 r. Ściany o konstrukcji zrębowej pokryte są w całości gontem, ozdobnie wycinanym w jodełkę. Rokokowa polichromia o motywach figuralnych, geometrycznych i roślinnych pochodzi z 1813 r., w okresie międzywojenny została przemalowana przez Kazimierza Piętkę. Wyposażenie świątyni jest rokokowe (XVIII w.); ołtarz główny zdobi figura Matki Boskiej Różańcowej i rzeźby śś. Piotra i Pawła. Na zewnątrz, przed prezbiterium stoi stary kamienny nagrobek przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa oraz Serce Matki Bożej. W murowanej dzwonnicy, pochodzącej z 1881 r., zawieszone są cztery dzwony (najstarszym, a zarazem najmniejszym z nich o średnicy 39 cm jest Mikołaj).
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.