31 maja 2017

Bazylika św. Jerzego - Praga (Hradczany) (Czechy, kraj Praga)


to najstarszy zachowany na Zamku Praskim budynek sakralny i przykład romańskiej architektury, choć fasadę przebudowano w XVII w. w stylu barokowym. Fundatorem kościoła był książę Vratislav I, jego wizerunek z piaskowca można zobaczyć na fasadzie - stoi, trzymając w ręku model bazyliki. Druga rzeźba przestawia księżnę Mladę (siostrę Dobrawy, żony Mieszka I), założycielkę pierwszego klasztoru na Zamku Praskim. Nieco wyżej znajduje się relief przedstawiający św. Jerzego walczącego ze smokiem. W 924 r. złożono w bazylice szczątki św. Ludmiły.
Z boku prezbiterium od XIII w. znajduje się kaplica pod jej wezwaniem. We wschodniej części kościoła można zobaczyć nagrobki Przemyślidów: z prawej założyciela bazyliki - Vratislava I, pośrodku księcia Oldricha, z lewej natomiast złożono szczątki innych władców z pierwszej dynastii, które znaleziono podczas prac archeologicznych. Za nagrobkami wiodą na chór podwójne symetryczne schody, poniżej których znajduje się krypta.
Obok ołtarza jest umieszczona kamienna alegoria Marności, naturalistycznie wyobrażone ludzkie ciało w stanie rozkładu z wężami i jaszczurkami.
Według legendy rzeźba wykonana miała być w XVIII w. przez włoskiego kamieniarza Bernardo Spinetti jako zadośćuczynienie za prośbę zamordowania swojej kochanki.

Źródło: Kantor W.: Praga. SBM Renata Gmitrzak, 2013.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.