25 maja 2017

Bazylika Narodzenie NMP - Mariazell (Austria, land Styria, pow. Bruck-Mürzzuschlag)

Wielka Matka Austrii, Można Pani Węgier, Matka Narodów Słowiańskich - wszystkie te nazwy nadano Madonnie z Mariazell.
Choć sanktuarium w Mariazell nigdy nie słynęło ze spektakularnych objawień czy nawróceń, to i tak ciągną do niego pielgrzymi od 850 lat.
Bazylika to duża, długa (85 m) i szeroka (30 m), trzynawowa świątynia z oryginalną fasadą. Najważniejszym i największym elementem fasady jest gotycka wieża (90 m). Została zbudowana na planie kwadratu, ale mniej więcej w 2/3 wysokości przechodzi w ośmiobok. Ma charakterystyczny spiczasty dach.
Po obu stronach frontu świątyni stoją dwie mniejsze wieże (60 m) zakończone cebulastymi kopułami.
Centralnym punktem wielkiego ostrołukowego portalu jest kamienna płaskorzeźba przedstawiająca Ukrzyżowanie oraz wiele różnych postaci, wśród których są: król Ludwik I Węgierski czy margrabia Heinrich z Moraw. Wizerunki obu pojawiają się także po obu stronach drzwi wejściowych. Ich ołowiane figury naturalnej wielkości wykonał Balthasar Moll w 1757 r. z okazji 600-lecia sanktuarium.
Wnętrze bazyliki stanowi przykład harmonijnego połączenia gotyckiej architektury z barokowym zdobnictwem. Między charakterystycznymi dla gotyku żebrowaniami sufitu zostały namalowane barokowe freski poświęcone różnym wydarzeniom ze Starego i Nowego Testamentu.
Wnętrze zdobią barokowe sztukaterie. Godne uwagi są kamienne stiuki zdobiące galerię z organami oraz ich konsolę wykonane przez wiedeńskiego kamieniarza Johanna Wagnera.
Najważniejszą częścią bazyliki jest ołtarz Łaski. W 2. poł. XVII w. stworzył go Domenico Sciassia, który dokonał również przebudowy i rozbudowy całej świątyni. Honorowe miejsce w ołtarzu zajmuje niewielka półmetrowa figurka Madonny wyrzeźbiona z lipowego drewna. Matka Boża obejmuje prawą ręką Dzieciątko, które w prawej  dłoni trzyma jabłko, a w lewej gruszkę. Od tego cudownego wizerunku zaczęła się historia sanktuarium, specjalnie dla niego zbudowano pierwszą kaplicę. Tradycja głosi, że ołtarz Łaski stoi dokładnie na miejscu tej najstarszej świątyni. Z czasem Austriacy zaczęli nazywać Matkę Bożą z Mariazell Wielką Matką Austrii i fundować Jej wspaniałe szaty oraz koszulki.
Wokół ołtarza głównego usytuowano 12 kaplic ufundowanych przez różne kraje wchodzące w skład monarchii austro-węgierskiej. Jedną z nich jest kaplica Łaski - wotum dziękczynne Ludwika I Węgierskiego za pokonanie wojsk tureckich w 1365 r. W tym samym czasie monarcha podarował sanktuarium również obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, na którego kosztownej ramie widnieją herby ziem, nad którymi panował. Ołtarz w kaplicy Łaski zbudował Joseph Emmanuel Fischer.
Na polecenie cesarzowej Marii Teresy wykonał wspaniałą srebrną sukienkę dla figury Maryi. Jego ojciec, Johann Bernhard jest autorem ołtarza głównego ufundowanego przez cesarza Karola VI.
W kościele znajduje się też grobowiec sławnego Węgra, kardynała Mindszentiego.

W sanktuarium znajduje się skarbiec, w którym zgromadzono wota oraz dary składane przez pielgrzymów. W 1996 r. wota zostały pokazane na krajowej wystawie "Skarb i przeznaczenie".
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.