19 kwietnia 2017

Kościół pw. Świętej Trójcy - Kraków (Stare Miasto) (woj. małopolskie, pow. Kraków, gm. Kraków)

(ul. Krakowska 48)

Budowę rozpoczęto w 1741 r., przerywając po dwóch latach. Prace wznowiono w 1951 r. Został wybudowany w stylu późnego baroku z fasada autorstwa Franciszka Placidiego.

Wejście prowadzi przez półkoliście zamkniętą arkadę, nad którą znajduje się płaskorzeźbiony w stiuku, podtrzymywany przez dwa aniołki, unoszące się na obłokach.

Ołtarz główny jest pseudobarokowy, przysłonił on wcześniejszy, malowany iluzjonistycznie na ścianie prezbiterium. Dzieli się na dwie kondygnacje. Dolna podzielona jest kolumnami na trzy pola: figura Chrystusa Nazareńskiego (z XVIII w.) oraz św. Jana Bożego i św. Jana Grande.
Górna kondygnacja to zwieńczenie z Trójcą Świętą.
Z XVIII w. pochodzi także ambona - mocno przerobiona. Na filarach zawieszono herby: bonifratrów oraz Ojca Świętego Jana Pawła II.
Na sklepieniu prezbiterium znajduje się fresk przedstawiający Niepokalaną Pannę Maryję, opierającą stopę na półksiężycu.

Kaplice i figury w kościele:

- po lewej stronie:
* Kaplica św. Heleny - w ołtarzu obraz św. Heleny, w zwieńczeniu wizerunek św. Jana Nepomucena;
* Kaplica Świętej Rodziny - w ołtarzu obraz Świętej Rodziny z XVIII w., w zwieńczeniu ołtarza św. Katarzyny Aleksandryjskiej;
* figura św. Józefa z Dzieciątkiem;
* Kaplica Matki Boskiej - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII w. z tłem malowanym na tynku (zielony baldachim z dekoracyjnym lambrekinem i ozdobnymi złotym zwieńczeniem, w zwieńczeniu ołtarza wizerunek św. Pawła;
* figura św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem;
* obraz św. Ryszarda Pampuri (1982 r.);
* obraz św. Urszuli;
* stalle;

- po prawej stronie:
* Kaplica Krzyż Świętego - figury Ukrzyżowanego, Matko Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty pochodzą z lat 1830-40, późnobarokowe tabernakulum jest z XVIII w., a drzwiczki dekoruje płaskorzeźba Chrystusa w Emaus; po obu stronach ołtarza obrazy: św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1930 r.) oraz Chrystus przed Piłatem (XVII w.);
* obraz św. Jana Bożego;
* stalle;
* Kaplica św. Jana Bożego - obraz z XIX w., w zwieńczeniu obraz św. Piotra;
* Kaplica św. Kajetana - obraz z 1758 r., w zwieńczeniu obraz św. Agnieszki;
* Kaplica św. Judy Tadeusza - obraz z 1760 r., w zwieńczeniu obraz św. Stanisława;
* figura Archanioła Rafała.

Na sklepieniu głównej nawy znajduje się polichromia.

Nad wejściem wznosi się późnobarokowy, wiszący chór muzyczny z 2. poł. XVIII w. ozdobiony figurami (z XVIII w.) króla Dawida grającego na harfie oraz dwoma aniołami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.