19 kwietnia 2017

Kościół pw. św. Józefa - Kraków (Podgórze) (woj. małopolskie, pow. Kraków, gm. Kraków)

(ul. Jana Zamoyskiego 2)

budowę rozpoczęto w 1905 r. Powstały ołtarze, neogotycka ambona (1910), tabernakulum (1909) oraz cztery neogotyckie konfesjonał (1913).

Ołtarz główny składa się z mensy i stojących na niej tabernakulum oraz figury św. Józefa. Po drugiej stronie ołtarza stanął ołtarz Zwiastowania NMP.


W kościele znajduje się siedem neogotyckich ołtarzy.

- w Kaplicy Krzyża za ołtarzem głównym widnieje wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa z 1909 r.


- Kaplica Serca Pana Jezusa - neogotycki ołtarz, drewniany, wykonany przez J. Widuchowskiego w 1896 r. W środkowej części figura Chrystusa błogosławiącego Matkę Bożą i św. Jana Ewangelistę.


- Kaplica Matki Bożej Różańcowej - neogotycki ołtarz, drewniany w formie tryptyku wykonany przez Andrzeja Szajnę w 1914 r. W środkowej części płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem przekazującej różaniec św. Dominikowi i św. Katarzynie Sieneńskiej. Na ruchomych skrzydłach po obu stronach sceny z życia Matki Bożej. Na zwieńczeniu w niszy rzeźbione figury Trójcy Świętej i postać Matki Bożej Koronowanej w asyście Aniołów.

- Kaplica św. Antoniego - ołtarz wykonany w latach 1910-11 przez Wita Wisza, Maksymiliana Krzyka i Jana Józefa Góreckiego. w środkowej części obraz św. Antoniego Padewskiego. Po bokach figury: z lewej św. Andrzeja Apostoła, z prawej św. Jakuba Starszego. w górnej części figura św. Franciszka z Asyżu. Nad tabernakulum znajduje się skrzynia w kształcie krzyża w relikwiami św. O. Pio.

- Kaplica  Apostołów Miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta i św. s. Faustyny - ołtarz wykonany w 2014 r. jako wotum wdzięczności Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II. Dolna część ołtarza neogotycka pochodzi z 1909 r. Górna część została zaprojektowana przez Jerzego Dobka i Piotra Idziego na wzór innych ołtarzy w kościele. W ołtarzu znajdują się relikwie świętych.

- Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej - ołtarz wykonany w latach 1911-12 przez Wita Wisza, Maksymiliana Krzyka i Jana Józefa Góreckiego. W środkowej części ołtarza obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po obu stronach obrazu figury św. Piotra i św. Pawła. W skrzyni mensy ołtarzowej znajduje się pierwsza trumna z blachy cynkowej, w której był pochowany św. Zygmunt Szczęsny Feliński. Po lewej stronie ołtarza znajduje się jego obraz, a poniżej relikwiarz z relikwiami.

- Kaplica św. Wincentego Ferreriusza - ołtarz wykonany w 1917 r. W środkowej części płaskorzeźba św. Wincentego, patrona murarzy. W niszach figury św. Rocha (z lewej) i św. Józefa (z prawej). Płaskorzeźbione antepedium śmierć św. Józefa w otoczeniu Pana Jezusa i Matki Bożej.

W kościele znajdują się organy wyposażone w 24 głosy.
Na fasadzie kościoła znajdują się figury
- św. Kazimierza Jagiellończyka,
- św. Jadwigi Śląskiej,
- św. Kingi,
- św. Jana Kantego,
- św. Wojciecha,
- św. Piotra Apostoła,
- św. Jana Pawła II,
- św. Zygmunta Feliksa Szczęsnego,
- św. Pawła,
- św. Stanisława ze Szczepanowa.

Jedyną pozostałością po starym kościele jest ceglana dzwonnica na skale z 1879 r. Po renowacji wróciły dzwony, które zostały zrabowane przez okupanta w czasie II wojny światowej.

Obok kościoła znajduje się Kamieniołom im. św. Jana Pawła II. To prawie 300-letnie piwnice pod budynkiem plebani parafii św. Józefa. Pierwotnie stanowił zajazd z gospodą, izbami noclegowymi, stajnią dla koni i wodopojem. Nazwa Kamieniołom pochodzi od tytułu poematu Karola Wojtyły. Jest to miejsce koncertów, wystaw, spotkań grup parafialnych i szkoleń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.