25 stycznia 2017

Zamek - Korzkiew (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Zielonki)Zamek rycerski z XIV w. Zbudowany został przez Jana z Syrokomli (dziś z Janowca nad Wisłą). W 1486 r. dobra korzkiewskie zostały odsprzedane Szczepanowi Świętopełkowi. W XV w. był on własnością mieszczanina Piotra Krupka, który kupił go od syna Świętopełki, Mikołaja. Syn Krupka zamek odsprzedał Mikołajowi  Jaskierowi.
Następnie zamek przeszedł w ręce rodziny Zborowskich, a później do rodziny Ługowskich. W XVI w. został przebudowany i zatracił cechy zamku średniowiecznego. Nowo wzniesiona budowla miała kształt murów idealnie dopasowany do form skał. Nierepotopu szwedzkiego zamek zapewne został zniszczony, skoro dokumenty wspominają o jego odbuowie w 2. poł. XVII w.
gularny piętrowy budynek, posiadający wykute w skale piwnice, okalał mur z budynkiem bramnym. Poźniej należał m. in. do Lubomirskich i Jordanów. W czasie
W latach 1755-75 dobra należały do podskarbiego Teodora Wessla, a przez kolejne kilkadziesiąt lat do 1847 był w rękach Wodzickich. Pod koniec XVIII w. - gdy władali Wodziccy - był już niezamieszkany, ponieważ właściciele wsi wybudowali obok dwór (dziś już nieistniejący). Po II wojnie światowej był czynny. Do 1945 r. w Giustinianich oraz Karol Guziński, a następnie Radecki, od którego w 1952 r. państwo przejęło cały majątek korzkiewski.
Kameralna warownia przez długi czas stała opuszczona i popadła w ruinę, ale z początkiem XXI w. została odbudowana.
W 1997 r. nabyty został przez firmę Donimirski Pałac Pugetów w Krakowie.
Dziś mieści się tu stylowy hotel.

Z ciekawostek:
Na tym zamku Victor Orwellsky pisał bestsellerową powieść Kod Władzy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.