31 grudnia 2016

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego - Czerna (woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Krzeszowice)

(Czerna 79)

Zakonników sprowadziła Agnieszka Firlejowa z Tęczyńskich w 1629 r. Ośrodek założenia jest piękny barokowy kościół św. Proroka Eliasza, wkomponowany zgodnie z zalecaniami reguły zakonu w kompleks zabudowań konwentu. Wnętrze świątyni znane jest z cennego wyposażenie, wykonanego z czarnego kamienia, przypominającego marmnur. Wydobywano go w kamieniołomie w niedalekim Dębniku, dlatego zwany jest marmurem dębnickim.
Przyjeżdża tu wielu pielgrzymów przybywających do Czernej jako do Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej, czczonej w XVIII-wiecznym wizerunku. Celem pątników jest też grób św. Rafała Kalinowskiego,

Na stoku wzniesiono stacje drogi krzyżowej z rzeźbami Alfreda Kotowskiego oraz kilka kaplic z lat 1986-90.

Na klasztornym podwórku w latach 1644-51 została wykuta w litej skale studnia. Jej głębokość wynosi 21,5 m, a średnica 2 m. Obudowana jest kopułą pokrytą gontem, swpieranąprzez 8 kolumn.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Eliasza. W ołtarzu bocznym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Szkaplerznej koronowany w 1988 r.

Przed kościołem znajduje się plac z grotą Proroka Eliasza oraz źródło w kształcie serca z rzeźbą kruka.

Obok kościołą znajduje się cmentarz klasztorny, na którym grzebano zakonników w katach 1673-1837. Na środku znajduje się żelazny krzyż. W trzech narożach cmentarza wybudowano kapliczki:
- św. Teresy od Jezusa z barokową statuetką świętej,
- św. Marii Magdaleny - przedstawioenj na marmurowej płaskorzeźbie z czarnego marmuru,
- św. Józefa - statua z XIX w
stylu ludowym.

2 komentarze:

  1. Polecam jeździć co rok, bo prócz magii miejsca, szopka jest zawsze inna

    OdpowiedzUsuń
  2. W tym roku już nam się nie uda, ale pomyślimy w sezonie 2018/2019 :) Dzięki za podpowiedź

    OdpowiedzUsuń

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.