27 października 2016

Spichlerz - wystawa Zamoyscy i ich dzieło - Zakopane (woj. małopolskie, pow. tatrzański, gm. Zakopane)

(ul. Kuźnice)

został wybudowany ok. 1895 r. Po I wojnie światowej dobudowano jego zachodnią część. Spichlerz służył do przechowywania zboża na paszę dla zwierząt gospodarskich, zarówno dworskich, jak i szkoły generałowej Zamoyskiej. Po II wojnie światowej pełnił rolę lamusa. W 2004 r. TPN wymienił pokrycie dachowe, a w latach 2006-7 wyremontował i adaptował cały obiekt o potrzeb muzealnych.

Wystawa składa się z dwóch części.
W sali wejściowej zapoznać się można z atmosferą Zakopanego w 2. poł. XIX w. Znajdują się tutaj zdjęcia zakopiańskich fotografów: Walerego Eljasza Radzikowskiego, Awita Szuberta i Stanisława Bizańskiego i przedstawiają charakterystyczne miejsca Zakopanego.

W sali głównej zgromadzono zdjęcia i eksponaty poświęcone działalności Zamoyskich. Zobaczyć tu można herby rodowe Jelita i Ogończyk, przeczytać notki biograficzne hr. Władysława Zamoyskiego, jego matki, Jadwigi i siostry, Marii. Ciekawymi eksponatami są reprodukcje świadectw ze szkoły Pracy Domowej Kobiet, zdjęcie z komisji sądu rozjemczego nad Morskim Okiem.


Wystawa czynna:
- maj - październik - 9.00 - 16.00,
- listopad - kwiecień - 8.00 - 15.00.
Zwiedzanie jest bezpłatne.
Żeby wejść należy przycisnąć przycisk i przytrzymać go przez 2-3 sek. Po obejrzeniu wystawy również należy nacisnąć przycisk, aby wyjść.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.