23 września 2016

Wzgórze Zamczysko - Janowiczki (woj. małopolskie, pow. miechowski, gm. Racławice)


Na wzniesieniu, na pocz. XIV w. jedni z pierwszych właścicieli dóbr racławickich - rodzina Karwacjanów herbu Zadora - wznieśli siedzibę obronną.
Na środku dziedzińca utworzonego na cyplu wzgórza wzniesiono drewnianą, kwadratową wieżę p boku 5,2 m. Budowlę tę wkrótce zastąpiono budynkiem murowanym z kamienia, częściowo podpiwniczonym. Budynek miał plan zbliżony do prostokąta 19,5 m x 14 m z murami o grubości 2 m.
Już w poł. XV w. po zamku nie było śladu. Za powód upadku zamku przyjmuje się wady konstrukcyjne i słaby materiał budowlany.

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 1978-80 i 1983-86 odnaleziono w ruinach m. in.: srebrny denar Władysława Łokietka, 5 zbrojników pancerza, kościane szpile i szydła, 2 kościane kołki do naciągu strun instrumentu.
Pośród fundamentów kamiennych Grodziska rośnie 5 lip, posadzonych w 1894 r. dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy pod Racławicami. Symbolizują one polskich generałów walczących w powstaniu kościuszkowskim: Tadeusza Kościuszkę, Antoniego Madalińskiego, Jana Ślaskiego, Józefa Zajączka i Ludwika Mangeta.
Wśród tych lip stał krzyż postawiony w 1918 r. przez młodzież uczestniczącą w manifestacji pod przywództwem Stefana Żeromskiego. W 1955 r. krzyż na skutek zmurszenia drewna przewrócił się. Dopiero w 1982 r. pod osłoną nocy ustawiono na jego miejscu nowy krzyż dębowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.