22 sierpnia 2016

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina oraz jego popiersie - Duszniki Zdrój (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Duszniki-Zdrój)

(Park Zdrojowy 15)

Dworek Chopina to dawny dom towarzyski, w którym skupiało się życie kulturalne uzdrowiska. Powstał w latach 1802-05, a w 1826 r. dał tam swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin.
W pierwszej połowie sierpnia Dworek staje się mekką dla wielbicieli muzyki klasycznej. Za Dworkiem znajduje się wysoki pomnik wykonany z brązu przedstawiający całą postać Fryderyka Chopina.

Po drugiej stronie Dworku znajduje się popiersie Chopina (z 1897 r.) i jest pamiątką po pobycie kompozytora w Dusznikach. Napis brzmi:
Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał. Pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił.
Ma też swoją historię. Początkowo był w języku łacińskim. W 1926 r. zatarto go i zastąpiono napisem: Frederico Chopino 1826 - 1897 - 1926.
Pierwotna dedykacja została odnaleziona w pobliskich zaroślach po II wojnie światowej. Tablica ta od 1947 r. wisi uszkodzona jako symbol niszczenia przez hitlerowców polskiej kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.