22 sierpnia 2016

Kościół pw. śś. Piotra i Pawła - Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Duszniki-Zdrój)

(ul. Kłodzka 13)

barokowy powstał na miejscu wcześniej istniejących świątyń.
Najcenniejszym jej elementem wyposażenie jest ołtarz "Czternastu Wspomożycieli", czyli świętych  których wstawiennictwo uważane jest za wyjątkowo skuteczne. W centralnej płaskorzeźbie przedstawiona jest Maryja Niepokalana, stojąca na kuli ziemskiej oplecionej przez węża. Co ciekawe lista czternastu wspomożycieli nie jest ustalona, więc wybór świętych daje wiele możliwości.
Wrażenie robi unikatowa ambona w kształcie wieloryba (bądź olbrzymiej ryby). Dawny kaznodzieja jak Jonasz wchodził do jej brzucha i stamtąd nauczał zgromadzonych wiernych.
Ogromna ambona wykonana jest z drewna, pokryta polichromią i złoceniami, zdobiona ornamentami i przedstawieniami figuralnymi.
W otwartej paszczy olbrzymiej ryby widać duże zęby. Ryba ma wyłupiaste oczy, pokryte łuskami ciało, zawinięty i zakończony płetwami ogon. Wygląda jak przerażający potwór, ale to właśnie ona z woli Boga uratowała Jonasza przed
śmiercią w głębinach, aby mógł głosić Słowo Boże. Ambona powstała w latach 1720-22, została ufundowana przez radę miejską Dusznik oraz tamtejszego proboszcza ks. Jana Franciszka Heinela, a jej autorem jest prawdopodobnie Michael Kossler.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.