29 sierpnia 2016

Nowy kościół ewangelicki - Kieżmark (Kezmarok) (Słowacja, kraj preszowski, pow. Kieżmark)

 (Hviezdoslavova 18)

Kościół należy do największych kościołów ewangelickich na Słowacji. Został zbudowany w latach 1879-94 według planu wiedeńskiego architekta Teofila Hansena.
Projektowany był do budowy w jednym z Krajów Orientu, dlatego swoim wyglądem przypomina turecki meczet. Nie charakteryzuje się jednolitym stylem, ale eklektycznym łączeniem stylów romańskiego, renesansowego i orientalnego.
Kościół ma 80 m długości, 20 m szerokości i 30 m wysokości, mieści się w nim ok. 900 osób.
Wejście główne do kościoła (zbudowane w stylu romańskim) znajduje się odwrotnie niż w innych kościołach - od wschodniej strony. Absyda z ołtarzem,  nad którym znajduje się kopuła jest skierowana  na zachód. Wewnątrz jednonawowego kościoła znajduje się chór z organami, który podparty jest kolumnami z czarnego tureckiego marmuru w romańskim stylu,  renesansowymi zakończeniami.
Na drewnianym ołtarzu, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie marmurowego bloku, usytuowana jest figura Chrystusa  unoszącego prawą dłoń w geście błogosławieństwa. Przed ołtarzem znajdują się dwie ambony (wyłącznie dla symetrii budowy). Strop kościoła zdobią arabeski, zaś okna sześcioramienne dawidowe gwiazdy.
Do świątyni dobudowane jest mauzoleum Imricha Thokoly (1657-1705), mieszkańca Kieżmarku i dowódcy antycesarskiego powstania. Thokoly walczył przeciw absolutystycznej władzy Leopolda Habsburskiego. Jego powstańcze wojska - kuruce odnosiły początkowo znaczne sukcesy, powstanie jednak upadło. Thokoly zmuszony został do emigracji, udał się do Turcji, gdzie zmarł w 1705 r.
W 1906  r. jego zwłoki przewieziono do Kieżmarku i czasowo złożono w kościele pod ambonami. W 1909 r. do kościoła dobudowano mauzoleum, w którym umieszczono sarkofag ze szczątkami bohatera. Nad wejściem do mauzoleum znajduje się herb rodziny Thokoly oraz sylwetki kuruckich powstańców. Wnętrze mauzoleum ozdobione jest tablicami pamiątkowymi. o prawej stronie na ścianie umieszczono ozdobny kamień nagrobny pochodzący z Turcji.


Nad sarkofagiem znajduje się nowe epitafium z reliefem i herbem rodziny Thokoly (wykonane przez Barnabę Hollo).

Po przeciwnej stronie mauzoleum, na ścianie kościoła umieszczono płaskorzeźbę upamiętniającą obywateli Kieżmarku poległych w I wojnie światowej. Wykonał ją z drewna Elemer Koszeghy-Winkler w 1925 r.
Kościół odnowiono z zewnątrz w latach 1969-72, a wewnątrz w latach 1989-91.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.