06 czerwca 2016

Ruiny huty "Józef" - Samsonów (woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Zagnańsk)

są jednym z najciekawszych zabytków Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W 1598 r. rodzina Caccich z Włoch zbudowała piec hutniczy. W 1778 r. wzniesiono nowy zakład. Obecna huta powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. W latach 1821-22 wybudowano blok wielkiego pieca, wieżę wyciągową, halę maszyn i halę odlewniczą przy wielkim piecu. W 1829 r. zainstalowano miech cylindryczny poruszany kołem wodnym i maszyną parową; zaś w 1835 r. wybudowano skrzydła boczne północne i południowe. W latach 40. i 60-tych XIX w. miały miejsce poważne pożary, a po ostatnim huta popadła w ruinę.
„Huta Józef” pracowała głównie na potrzeby wojska, wytwarzano również elementy budowlane i ozdobne.
W latach 1981-83 ocalała część zabudowań hutniczych została zabezpieczona w formie trwałej ruiny i udostępniona jest zwiedzającym. Do dziś zachowały się: wieża gichtociągowa, emaliernia, maszynownia, modelarnia, suszarnia, odlewnia, węgielnia, wielki piec oraz częściowo układ wodny ze zbiornikiem

W 1967 r. zespół zakłady wielkopiecowego „Huta Józef” został wpisany do rejestru zabytków.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.