21 czerwca 2016

Muzeum Henryka Sienkiewicza - Oblęgorek (woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Strawczyn)

(Aleja Lipowa 24)

W 1900 r. polskie społeczeństwo ufundowało w podziękowaniu za pracę dworek dla Sienkiewicza. W tym samym roku podpisano akt notarialny.
Dworek jest wybudowany w stylu eklektycznym na terenie starego parku. Od strony frontowej zwieńczony został kamiennym husarzem.

Do dworku Sienkiewicz przybył w maju 1902 r. i używał go jako miejsca letniego wypoczynku. W nim to tworzył W pustyni i puszczy, czy też Na polu chwały. Przebywał w nim do 1914 r.


Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Powstało w 1958 r. z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz oraz syna Henryka Józefa.

Obecnie odtworzono wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. W kolejne sale to:
- gabinet do pracy, a w nim: biurko z wieloma pamiątkami i darami, obrotowa półka i oszklona biblioteka z książkami, na ścianach wiszą rodzinne portrety,
- salon z okrągłym stołem i krzesłami (przywiezione z Warszawy), stolik, przy którym pisarz grał z gośćmi w karty, na ścianach wiszą płótna różnych malarzach, sepet inkrustowany kością słoniową, kopia rzeźby Byk Farnezyjski, skrzynia,
- jadalnia - z dębowym stołem wraz z krzesłami, jesionowy kredens, orzechowy bufecik, trójdzielna szafa, dary: zegar w kształcie zakopiańskiej kapliczki granitowy stolik, na którym stoi samowar, cykl ilustracji do Bajek tysiąca i jednej nocy,
palarnia - zestaw mebli biedermeirowskich,
- sypialnia - otwarta dla zwiedzających w 1974 r. - zobaczyć w niej można drewniane łóżko, tkaninę pochodzącą z Afryki, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (dar OO. Paulinów), sepecik stojący na komodzie czy apteczkę.

Od 15 kwietnia do 31 sierpnia 2016 r. prezentowana jest wystawa Czas mierzony szwajcarskim zegarem. Poświęcona jest ona ostatnim latom życia pisarza, które spędził w Szwajcarii w Vevey. Stanął wówczas na czele Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.


Do dworku prowadzi aleja lipowa.

Godziny otwarcia:
- 1 kwietnia - 31 października - wtorek - niedziela - 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00)
- 1 listopada - 31 marca - wtorek - niedziela - 8.00-16.00 (ostatnie wejście o 15.00)

Bilety:
- normalne - 8 zł.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.