22 kwietnia 2016

Kościół pw. śś. Mikołaja i Marii Magdaleny - Dziekanowice (woj. małopolskie, pow. myślenicki, gm. Dobczyce)

(Dziekanowice 7)

Jeden z najcenniejszych zabytków romańskich. Jego powstanie datuje się między XI a XII w. Najstarszą częścią jest prezbiterium, na ścianach którego widać znaki cechowe ówczesnych murarzy, tzw. gmerki, a także ślady romańskich polichromii z XII w. Treścią malowideł były sceny z Nowego Testamentu (Zwiastowanie, Narodzenie Jezusa, Pokłon Trzech Króli oraz sceny z dzieciństwa Chrystusa. We wschodniej ścianie zachowało się półkoliste romańskie okienko z trójlistnym obramowaniem.
Świątynia była dwukrotnie przebudowywana (dobudowano nawę i zakrystię). Nie wiadomo kiedy znalazł się w niej namalowany w XVII w., obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od razu został otoczony przez wiernych szczególną czcią. Obecnie obraz znajduje się w pobliskim Sanktuarium Macierzyństwa NMP, a ten nie jest używany.
Do środka zajrzeliśmy przez dziurki wycięte w drzwiach.
Dzwonnica jest drewniana z dachem namiotowym. Znajdują się w niej 3 dzwony.
Mury otaczające kościół pochodzą z tego samego okresu co świątynia, a wokół niego był cmentarz, na którym ostatni pogrzeb odbył się w XIX w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.