17 marca 2016

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya - Szlachtowa (woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Szczawnica)

(ul. Łemkowska 37)


Muzeum Pienińskie jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. To nowa ekspozycja, która została otwarta w 2014 r. w budynku dawnej strażnicy granicznej. Wystawa przedstawia historię regionu pienińskiego, która zaczyna się w XIII w. - kiedy to rozpoczęło się osadnictwo na tych ziemiach, a także budowa zamków obronnych. Zobaczymy po drodze świątynie: kościoły, cerkwie i boźnice. Zbliżymy się do mieszkańców pienińskich, których łączyła wspólna gospodarka pasterska, budownictwo czy strój ludowy. Poznajemy ich charakterystyczne zajęcia - flisactwo u Górali i druciarstwo u Rusinów. Zwiedzamy XIX-wieczne uzdrowisko i poznajemy kolejne etapy rozwoju lecznictwa balneologicznego od kuracji kąpielowej w drewnianej balii, aż po nowoczesne aparaty w inhalatorium, a także gości uzdrowiska i godła szczawnickich rodów góralskich. Zaglądamy do atelier Awita Szuberta - pierwszego fotografa Szczawnicy i Pienin oraz pokoju pisarza Jana Wiktora.
Ostatnia część to bohaterowie zielonej granicy, powstania szczawnickiego i historii zagłady szczawnickich Żydów.

Godziny zwiedzania:
- 1 maja - 15 października - wtorek - niedziela - 10.00-17.30
- 16 października - 30 kwietnia -  wtorek - niedziela - 10.00 - 15..30

Dziękujemy za możliwość zwiedzenia wystawy, gdyż była zamknięta z powodu przygotowań na sobotnie obchody imienin Patrona Muzeum. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.