27 lutego 2016

Kościół pw. NMP Wniebowziętej i św. Stanisława; Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej Matki Dobroci i Pokoju - Szczyrzyc (woj. małopolskie, pow. limanowski, gm. Jodłownik)

(Szczyrzyc 1)

W 1234 r. wojewoda krakowski Teodor sprowadził mnichów reguły św. Benedykta do Ludźmierza, przenosząc ich po kilku latach do Szczyrzyca, gdzie powstało opactwo OO. Cystersów. Zakonnicy wybudowali tu kościół z kamienia oraz budynki z drewna. Przebudowa opactwa rozpoczęła się w 1620 r. i trwała przez 24 lata. W 1642 r. bp Tomasz Oborski poświęcił nową świątynię.
Obecny kompleks zabudowań klasztornych składa się z: kościoła, klasztoru oraz ogrodu z egzotycznymi drzewami i krzewami.
Kościół zbudowany jest na planie krzyża.W ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy obiekt opactwa - obraz Matki Bożej Szczyrzyckiej. Wizerunek Maryi został namalowany na desce lipowej w okresie 1500-1600. W 1939 r. opat Benedykt Biros ufundował sukienki i korony. Z okazji 750-lecia istnienia opactwa w 1984 r. cudowny obraz otrzymał od opata Huberta

Kostrzańskiego złote korony papieskie. Koronacji dokonał Prymas Polski Józef Glemp. Na co dzień obraz zasłonięty jest malowidłem Matki Boskiej Wniebowziętej pochodzącym z XVII w. Po bokach ołtarza stoją dwie figury: św. Stanisława i św. Wojciecha. Dwa ołtarze boczne są wykonane z stylu barokowym. W jednym z nich znajduje się obraz św. Józefa, a w drugim obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. (Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej Matki Dobroci i Pokoju - wrzesień 2013)


Na terenie klasztoru znajduje się muzeum z licznymi eksponatami. Znajdują się tu obrazy, figury dokumenty, broń oraz szaty liturgiczne, które zostały ofiarowane lub przywiezione z różnych wypraw i pielgrzymek (Muzeum Klasztorne OO. Cystersów - wrzesień 2013)
Na uwagę zasługuje też pięć kaplic różańcowych, stacje Drogi Krzyżowej oraz kaplica ku czci Matki Boskiej Fatimskiej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.