09 października 2015

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – Stopnica (woj. świętokrzyskie, pow. buski, gm. Stopnica)

(pl. Piłsudskiego 1)

Wzmianki o istnieniu parafii w Stopnicy pochodzą z XI w. Obecna, gotycka budowla wzniesiona została w 1394 r. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego wykonany z kamienia ciosanego. Jest to jeden z tzw. kościołów ekspiacyjnych, fundowanych przez króla jako zadośćuczynienie za zabójstwo ks. Marcina Baryczki.
Budynek kościoła został poważnie zniszczona podczas najazdu szwedzkiego oraz  działań wojennych w 1945 r. Odbudowano go w latach 1946-54. 
W rokokowym ołtarzu pochodzącym z klasztoru ss. Benedyktynek w Staniątkach, znajduje się malowany na desce  późnorenesansowy obraz Matki Boskiej Stopnickiej z 1645 r.
Ciekawym elementem architektonicznym jest dobudowana
renesansowa kaplica św. Anny. W sklepieniu kościoła znajduje się dwanaście kamiennych zworników z herbami ziem polskich.
Warto zwrócić uwagę na XIV-wieczną kamienną płytę zdobiącą ołtarz posoborowy z wyobrażeniem głowy króla Kazimierza Wielkiego oraz herbem ziemi dobrzyńskiej. We wnętrzu zachowały się również epitafia z XVI, XVII, XVIII i XIX w.

Na dzwonnicy znajduje się tablica upamiętniająca Odsiecz Wiedeńska. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.