11 września 2015

Kościół pw. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej - Pszczyna (woj. śląskie, pow. pszczyński, gm. Pszczyna)

(pl. ks. Józefa Kuczery 2)

Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1326 r. Po pożarze miasta 1622 r. świątynię odbudował Jerzy Walentyn Meter z Ostrawy. W 1748 r. po raz kolejny kościół spłonął. Odbudowę zakończono w 1754 r., a nowy postawiono na murach starego. Kilkukrotnie odnawiany i przebudowywany (wieża - 1849 r., kaplica i zakrystia - 1930-31). W 1957 r. podczas restauracji zniszczono XVIII-wieczną dekorację stiukową stropu nawy i prezbiterium.
Ołtarz główny pochodzi z XVIII w. jest późnobarokowy, a w formie kulisty z obrazem olejnym przedstawiającym adorację Trójcy Świętej przez wszystkich świętych (z 1815 r.). W górnej części znajdują się rzeźby śś. Piotra, Pawła, Augustyna i Ambrożego oraz aniołów.

Z lewej strony przed prezbiterium wejdziemy do kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, którą zamyka kuta krata z XVII w.
Ołtarze boczne pochodzą z XVIII i XIX w. Po lewej stronie umieszczono obraz Matki Boskiej Przedziwnej, zw. Pszczyńską (z 1764 r.). W prawym ołtarzu znajduje się obraz św. Jana Nepomucena.
Z tyłu kościoła znajduje się dwupoziomowy chór muzyczny z XVIII w. Jest wsparty na sześciu okrągłych słupach. Ma wklęsłowypukłe parapety wchodzące na ściany boczne nawy. Udekorowane są płycinami ozdobionymi polichromiami z motywami kwiatowymi. Organy ustawione są na górnej kondygnacji.
W kościele znajduje się chrzcielnica z XVIII w., a w przedsionku umieszczona została drewniana, polichromowana figura Chrystusa "Ecce Homo", chroniona kratą.
Pod kościołem zostały złożone doczesne szczątki panów na Pszczynie pochodzących z rodu Promitzów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.