25 września 2015

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP - Małogoszcz (woj. świętokrzyskie, pow. jędrzejowski, gm. Małogoszcz)

 (ul. Włoszczowska 11)

Wyjeżdżając z małogoszczańskiego rynku natrafiamy na mur - kościelny. Zaciekawieni zatrzymujemy się w miejscu do tego przeznaczonym.
Kościół został wzniesiony w latach 1591-95 w stylu renesansowym. 50 lat później dobudowano czworoboczną, czterokondygnacyjną wieżę. W 1894 r. do wieży dobudowano kruchtę.
W ołtarzu głównym znajduje się krzyż datowany na początek XVI w. Ciało Chrystusa ma naturalną karnację i rozpięte na dębowym krzyżu, a tło stanowi panorama Jerozolimy.
Figura umieszczona jest w dwukondygnacyjnym ołtarzu sprzed 1595 r. Po bokach umieszczono rzeźby św. Małgorzaty i Matki Bożej, powyżej śś. Stanisława i Wojciecha. Nad rzeźbami znajdują się symbole pięciu ran, a nad niszami - arma Christi (narzędzia męki Pańskiej).
W prezbiterium znajduje się epitafium i portret Jakuba Biedy Chrostowica.
Prezbiterium ma sklepienie kolebkowo-krzyżowe, zaś boczne kaplice nakryte są kopułami.
We wnętrzu kościoła znajdują się cztery ołtarze boczne: św. Mikołaja, św. Jakuba, św. Anny Samotrzeć oraz Matki Bożej Różańcowej. Obok kościoła postawiono drewnianą wieżę (1624).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.