22 lipca 2015

Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech - Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Lądek-Zdrój)

(pl. Mariański 13)

postawiony w 1880 r. na miejscu wcześniejszego Marienbadu.
Źródło w tym miejscu zostało odkryte dwieście lat temu przez hr. Hoffmanna, który kazał zbudować nad nim basen w typie tureckiej. Był to ośmioboczny budynek nakryty kopułą zwieńczoną kulą, w której umieszczono relikwie śś. Antoniego, Romana i Sebastiana.
Z kąpieli w jednej z marienbadowych wanien podczas kuracji w Lądku-Zdroju korzystał król Fryderyk II. Kuracjuszom kąpiącym się w basenie czas umilali wówczas dwaj muzycy, siedzący na galerii. Stary zakład przetrwał dwa wieki, po czym rozebrano go i na jego miejscu neobarokowy budynek "Wojciecha". W zasadzie zachowany został dawny układ zakładu: basen znajduje się ponad źródłem, nad nim okazała kopuła, a wokół pokoje kąpielowe.
Wyżej zaś położone są pokoje dla gości. Na tym poziomie, na galerii ponad basenem, usytuowana jest też ogólnodostępna pijalnia. Można stąd podziwiać wewnętrzną dekorację kopuły, nie możne jednak spojrzeć na basen z góry.


Z najnowszej historii warto wspomnieć o brzydkiej plamie na zewnątrz kopuły - to ślad po zamalowaniu napisu SOLIDARNOŚĆ, jaki pojawił się prze uroczystościami 1 Maja w 1982 r.
W "Wojciechu" istnieje możliwość skorzystania z kąpieli w basenie bez skierowania lekarskiego - bilety można kupić w punkcie informacyjnym w holu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.