21 lipca 2015

Kolumna Trójcy Przenajświętszej - Ołomuniec (Olomouc) (Czechy, kraj ołomuniecki, pow. Ołomuniec (Olomouc))

(Horni nam. 583)

została wzniesiona w latach 1716-54 i jest największym zespołem rzeźb barokowych w ramach jednej rzeźby w Europie Środkowej.
Kolumna mierzy 35 m. Co na niej zobaczymy? Opiszemy ją od dołu.

Na najniższym piętrze zobaczymy postacie śś.: Maurycego, Wacława, Floriana, Jana Kapistrana, Antoniego, Alojzego Gonzagi. Pomiędzy nimi umieszczono płaskorzeźby dwunastu Apostołów oraz 12 rzeź niosących światło.
Środkowa część dedykowana jest śś.: Cyrylowi i Metodemu, Błażejowi, Wojciechowi, Janowi Nepomucenowi, Janowi Sarkandrowi.
Górne piętro związane jest z ziemskim życiem Jezusa - śś.: Anną, Joachimem, Józefem i Janem Chrzcicielem. Są tam również figury śś. Wawrzyńca i Hieronima oraz płaskorzeźby przedstawiające wiarę, nadzieję i miłość.
Słup zakończony jest pozłacaną rzeźbą Trójcy Świętej, a na trzonie kolumny osadzone są rzeźby Archanioła Gabriela oraz Wniebowzięcia NMP.

Kolumna skrywa w swoim wnętrzu niewielką kaplicę. Znajduje się w niej płaskorzeźbę przedstawiającą różne ofiary: Kaina, Abla z pierwszych jagniąt, całopalną Noego po potopie, Abrahama i ukrzyżowanie Chrystusa, a także panoramę Jerozolimy i Ołomuńca.
W 2000 r. Kolumna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.